Main Menu

Future Awards 2012 Winners

WINNERS

Best Use of Advocacy- Babafemi Oyediran
Best Use of New Media- Gidi Traffic
Creative Artiste of the Year- Bayo Omoboriowo
Designer of the Year- Toju Foyeh

Excellence in Service (Government)- Hadiza Abdullahi
Excellence in Service (Journalism)- Alkasim Abdulkadir
Excellence in Service (Corporate) Ngozi Nkwoji
Innovator of the Year (Science and Technology)- Seun Onigbinde
Innovator of the Year (Education) Otto Orondaam
Entrepreneur of the Year (General)- Ola Orekunrin
Entrepreneur of the Year (Agriculture)- Tochukwu Ikpegbu
Entrepreneur of the Year (Communication and Media)- Uyi Omokaro
Entrepreneur of the Year (Entertainment)-Michael Collins
Entrepreneur of the Year (Technology) Jason Njoku
On-Air-Personality (Radio)- Tolu ‘Toolz’ Oniru
On-Air-Personality (TV)- Denrele Edun
Musician of the Year- Wizkid
Actor of the Year- Tonto Dikeh
Producer of the Year (Music)-Jeremiah ‘J. Sleek’ Shelika
Producer of the Year (Screen) Clarence Peters
Young Person of the Year- Idris Akinbanjo

The Full Shortlisted Nominees List

Change

Best Use of Advocacy
Olumide Makanjuola (The Initiative for Equal Rights)
Adamma Umeofia (WeBuilt: Nigeria)
Chizoba Imoka Unveiling Africa Foundation)
Priscilla Usiobaifo (BraveHeart Initiative)
Babafemi Oyediran (Rural Enterprise Development Project)

Best Use of New Media
Japheth Omojuwa
@Gidi_Traffic
EdiongsenyaneUmoh (NigeriaNewsDesk)
#SaveOke
NmachiJidenma

Creative Artist of the Year
Obi Somto (Photographer)
Bayo Omoboriowo (Photographer)
Imole Balogun (Photographer)
Remi Adegbite (Photographer)
Mohammed Abbagana (Painter)

Designer of the Year
Adebisi Anita (MsMakor)
Olorunyomi Omoniyi Makun (Yomi Casuals)
Toluwaloju Olowofoyeku (TojuFoyeh)
RukkyLadoja/Obi Obi/Tola Ayanwale (Grey)
Ugonna Omeruo (House of Nwocha)

Excellence in Service
Public
Ohimai Amaize (Ministry of Sports)
Akin Rotimi (Ekiti State Government)
Banks Omisore (National Assembly)
John Gomiluk Otokwala (Securities and Exchange Commission)
Hadiza Abdullahi (MDG Office, The Presidency)

Journalism
Chiemelie Ezeobi (ThisDay)
Alkasim Abdulkadir (CNN)
Toyosi Ogunseye (The Punch)
Oluyinka Ezekiel Adeparusi (National Mirror)
Tomi Oladipo (BBC)

Corporate
Adim Isiakpona (HP)
Seyi Ogunro (Banwo&Ighodalo)
Ngozi Nkwoji (Nigerian Breweries Plc)
Tomiwa Adesida (Sahara Group)
Kayode Jegede (General Manager, Head of Facilities Management, Deux Project)

Innovation
Ahmed Mukoshy (Yarnable)
Olumide Adewunmi (Gidilounge)
Zubair Abubakar (Constitution App)
Seun Onigbinde (BudgIT)
Raheem Temitope Bello (GeoUtill)

Innovator of the Year (Education)
Tolulope Sangosanya (LOTS)
Gossy Ukanwoke (Beni Online University)
Iyinoluwa Aboyeji (Bookneto)
Adebayo Adegbembo(ASA)
Otto Orondaam (Slum2School)

General
Kola Oyeneyin (Venia Business Hub)
Titus and Tobias Igwe (Speedmeals Mobile Kitchen)
Aisha Maina (Aquarian Consult)
Ola Orekunrin (Flying Doctors Nigeria)
Ladi Delano (Bakrie Delano Africa)

Agriculture
AjoKunnuho John (Animal Husbandry)
Omoteso Sogo Ayodele (Piggery/Fishery/Poulty)
Tochukwu Ikpegbu (Jaeet Nigeria)
Olukayode Adeoye (Whails and Chase)
Fawolu Taiwo (Abivict Farms)

Entrepreneur of the Year
Communications and Media
Julie Odia (WOW!)
Uyi Omokaro (DM2)
Komolafe Adeshola (Media Insight)
Samuel Olatunji (Big Sam Media)
Funmilade Alalade (Elev8)

Entertainment
Davido (HKN)
Cecil Hammond (Flytime Productions)
Michael Ajereh (Mo’Hits/Mavin)
Cobams Asuquo (CAMP)
Clarence Peters (CAPital)

Technology
Ayodeji Adewunmi/OpeyemiAwoyemi/OlalekanOlude (Jobberman)
Jason Njoku (Iroko TV)
Eno Essien (Rheytrack)
Temi Kolawole (Antigravity)
Femi Alade (Pliris Mobile)

Entertainment
On-Air-Personality
Radio
Oladotun Kayode (Cool FM)
Twitwi (Wazobia FM)
Nike Adewuyi (Splash FM)
Tolu “Toolz” Oniru (Beat FM)
Mazino (Smooth FM)

TV
Dolapo Oni (Studio 53)
Denrele Edun (Channel O)
Uti Nwachukwu (Jara)
Illrymz (Nigerian Idol)
Maupe Ogun (Channels TV)

Musician of the Year
Davido
Wizkid
Ice Prince
Flavour
Bez

Actor of the Year
Ini Edo
Tonto Dikeh
OC Ukeje
Ivie Okujaye
Gideon Okeke

Producer of the Year
Music
D’Tunes
Samklef
DJ Klem
Legendary Beats
J. Sleek

Screen
Clarence Peters
Victor Sanchez Aghahowa
Onye Ubanatu
Ladi Odebunmi
Anietie James Ekins

Young Person of the Year
Bankole Wellington (Banky W)
Dapo Oyebanjo (D’banj)
Jason Njoku
Peter and Paul Okoye (Psquare)
Linda Ikeji
Chinwe Njoku
Idris Akinbanjo
Raheem Temitope Bello

The Future Awards 2012 is hosted by the Rivers State Government with support from Access Bank, Diamond Bank, Microsoft and Notore. Media partners include Channels TV, Silverbird TV, TVContinental, Wazobia FM, Nigeria Info, BellaNaija, 360Nobs, LindaIkejiBlog, Jobberman, Premium Times, NET, TW, Complete Fashion and FAB. Official Media partners are Africa Magic, Cool FM and Y!.

 



« (Previous News)
(Next News) »



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

*

Protected by WP Anti Spam